Wywiad z uczniami

Przed nami jeden z najpiękniejszych okresów w ciągu roku. Dla nas Polaków, Święta Bożego Narodzenia kojarzą się zazwyczaj z rodziną, kolendami, pasterką, no i tym, na co czekają nie tylko dzieci, czyli z prezentami pod choinką. Tradycje bożonarodzeniowe różnią się jednak pomiędzy krajami, dlatego też poprosiliśmy naszych uczniów o podzielenie się z nami, tym jak obchodzą ten czas.Czytając ten tekst, poznacie dwunastoletnią Oliwię mieszkającą na co dzień w Chinach i sześcioletnią Julię ze Szwecji oraz ich mamy.
Jak zapewne wiecie w Polskich Szkołach Internetowych Libratus, uczą się dzieci z różnych zakątków świata. Czy mogłybyście nam opowiedzieć, jak wyglądają święta w Waszych krajach?
Zacznijmy od Oliwii – jak to jest obchodzić święta w Chinach? W tym kraju nie ma tradycji świątecznych. Chińczycy nie obchodzą Świąt Bożego Narodzenia. Dla nich to święto jest okazją do dekoracji sklepów i restauracji. Jednak ja z rodzicami zawsze spotykamy się w gronie znajomych na kolacji świątecznej. Mama przygotowuje nasze tradycyjne potrawy i każdy z zaproszonych gości przynosi jakąś swoją. Siadamy do kolacji, potem wymieniamy się drobnymi upominkami. Jest bardzo miło, jednak ten dzień nie jest do końca radosny dla wszystkich, ponieważ wielu z naszych znajomych tęskni za rodziną, która spędza święta swoim kraju. Po kolacji, kiedy jesteśmy z rodzicami sami, dzwonimy do dziadków i reszty rodziny, co stało się już naszą prywatną tradycją ?. Niestety często, jakość połączenia jest bardzo zła i ciężko jest rozmawiać. Następnego dnia, oczywiście, jeśli tata ma wolne w pracy, odwiedzamy innych znajomych albo idziemy na spacer.

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia według większości Polaków należą do najpiękniejszych dni w roku – zapach choinki, stół nakryty białym obrusem a pod nim sianko – to wszystko tworzy wyjątkową atmosferę. Jak w Waszych domach wyglądają świąteczne przygotowania? W jaki sposób w nich uczestniczycie ?

Przygotowania do Świąt w naszym chińskim domu wyglądają bardzo podobnie, jak w polskim- mówi Oliwia. Ja ubieram choinkę i dekoruję mieszkanie. Mogę zrobić to już dużo wcześniej, ponieważ choinka jest niestety sztuczna. Razem sprzątamy mieszkanie, dużo dokładniej niż zwykle. Kupujemy upominki, oczywiście wszyscy w tajemnicy. Mama przygotowuje świąteczne potrawy. W dniu kolacji ja nakrywam stół i pomagam mamie znosić jedzenie.

Ustawiamy szopkę, przygotowujemy świąteczny stół oraz pieczemy pierniczki! – dodaje Julka.

Bardzo dziękujemy Oliwii i Julii za bardzo ciekawe opowieści dotyczące spędzania świąt bożonarodzeniowych w Chinach oraz Szwecji. Dzięki temu dostrzegamy, że każdy kraj ma swoje odmienne tradycje.
Druga część rozmowy nadal związana jest z tematem Świąt, tym razem jednak poprosiliśmy mamy naszych uczennic o podzielenie się z Nami swoimi świątecznymi historiami. Święta Bożego Narodzenia to dla nas magiczny okres, w którym wspólnie siadamy przy stole, łamiemy się opłatkiem i możemy poczuć tę niezwykłą atmosferę. Jak Pani wspomina świąteczne chwile z dzieciństwa?
Okres Świąt Bożego Narodzenia wspominam bardzo miło. Był to czas, w którym spotykała się cała rodzina. Wszyscy zjeżdżaliśmy do domu moich pradziadków na wsi i spędzaliśmy tam kilka dni. Wujkowie organizowali kuligi i inne atrakcje na śniegu, kobiety zajmowały się przygotowaniem potraw. Był to okres bardzo wyjątkowy i długo przez nas wyczekiwany- wspomina Pani Katarzyna- mama Oliwii. Wspólne ubieranie pachnącej choinki. Zapach gotujących się potraw oraz ciepło bijące z pieców kaflowych dodawało świątecznej magii w tym okresie. Babcia śpiewająca kolędy podczas mieszania kapusty i dziadek dokładający drewno do pieca. Wielki stół, biały obrus, który wcześniej mama długo prasowała, bo wiedziała, że babcia dokładnie sprawdzi sianko i dodatkowe nakrycie. Wielkie zamieszanie. Szukanie czapek, szalików i rękawiczek przed wyjściem na dwór w poszukiwaniu pierwszej gwiazdki i oczywiście wypatrywanie najważniejszego w tym okresie gościa, Mikołaja. Przy stole modlitwa rozpoczęta przez pradziadka i kosztowanie dwunastu potraw. Jednak dla nas – dzieci, najważniejszą częścią było rozpakowywanie prezentów. Niezwykle ekscytujące były opowieści dziadka, jak to w dzień Wigilii zwierzęta mówią ludzkim głosem i zakradanie się do obory, aby to sprawdzić Wszystko teraz z perspektywy lat brzmi jak piękna, świąteczna bajka…
Zapewne wiele rodziców czytających wspomnienia Pani Katarzyny wraca pamięcią do okresu dzieciństwa i przypomina sobie własne, równie piękne historie, jednak żyjemy w czasach niezwykle intensywnych, szybkość zmian do jakich już zdążyliśmy się przyzwyczaić wpłynęła znacząco na zmiany w kulturze. Czy dostrzega Pani różnice w obchodzeniu świąt porównując własne doświadczenia z dzieciństwa z zachowaniem swoich dzieci? Jakie zalety zauważa Pani w obchodzeniu świąt poza granicami Polski?
Obecnie dzieci mają dostęp do wielu „dóbr” przez okrągły rok, tak więc różnica między okresem świątecznym a zwykłym jest mniejsza. Oczekiwanie na Święta nie budzi już tyle emocji co kiedyś. Uczestniczymy w większości tutejszych zwyczajów, a jednocześnie w domu obchodzimy Święta na swój sposób. Poznawanie lokalnych tradycji jest dla nas niezwykle ciekawe i wzbogacające, zawsze staramy się dowiedzieć o nich jak najwięcej. Polskie tradycje z przyjemnością utrzymujemy z tym, że z konieczności w nieco okrojonym zakresie – mówi Pani Joanna- mama Julii.

Niewątpliwie obchodzenie świąt „dawniej a dzisiaj” w pewnym stopniu uległo zmianie natomiast nadal niezmiennym jest fakt, że Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas, czas bycia razem. To również magiczna pora, kiedy spełniają się życzenia. W imieniu całego zespołu Libratusa składamy wszystkim naszym uczniom i ich rodzicom serdeczne życzenia zdrowych, rodzinnych oraz pogodnych Świąt, aby w nadchodzącym nowym roku spełniły się Wasze marzenia, a także życzymy samych piątek na egzaminach Serdecznie dziękujemy uczestniczką wywiadu za poświęcony czas!