7 złotych zasad – jak pogodzić własną pracę z nauką dziecka


nauka w domu, Libratus

7 złotych zasad – jak pogodzić własną pracę z nauką dziecka

Dziecko stojące na podium, trzymające medal – duma każdego z rodziców. Za takim dzieckiem stoją lata nauki. A czy Ty, jako rodzic możesz pomóc swojemu dziecku, przybliżyć mu choćby jeden schodek do podium? Niewątpliwe jest, ze rodzic powinien być dla dziecka mentorem, mistrzem. Ale, jak możesz osiągnąć taki stan, gdy brakuje Ci czasu praktycznie na wszystko, a tu dochodzi Ci kolejne zadanie – sprawowanie funkcji nauczyciela dla swojego dziecka. Czy da się to wszystko pogodzić i jeszcze znaleźć chwilę wolnego na odpoczynek? Oczywiście, że TAK!

W takim przypadku zbawienna może okazać się dobra organizacja pracy, która nie tylko pozwoli Ci ukończyć na czas stare zadania, ale również da Ci możliwość zaplanowania nowych. Dzięki niej stopniowo uda Ci się zostać prawdziwym ekspertem od organizowania czasu, potrafiącym radzić sobie z wieloma zadaniami na raz, a tym samym sprawi, że będziesz miała więcej czasu dla swojej pociechy. Na początek jednak wciel w życie kilka podstawowych zasad:

1. Sporządź listę rzeczy do wykonania. Ustal priorytety, najlepiej poprzez wysunięcie na pierwszy plan pilnych obowiązków. Każde wykonane zadanie skreślaj z listy. W ten sposób przekonasz się, że sam gest skreślenia, da Ci satysfakcję i zmotywuje do wykonywania kolejno zaplanowanych prac.

2. Podziel tygodniowy materiał na części zgodnie z dniami tygodnia. Każdą część przerabiaj z dzieckiem systematycznie, o wyznaczonych porach. Nie odwlekaj i nie przekładaj żadnego zadania na później. Jest to bowiem pierwszy krok do narobienia sobie zaległości. Nawarstwiający się materiał nie tylko zniechęca do dalszej pracy, ale również może przysporzyć dodatkowego, niepotrzebnego stresu i poczucia dyskomfortu. Pamiętaj, aby działać zgodnie z ustaloną wcześniej listą obowiązków.

3. Wyznaczaj realistyczne cele. Nie zapisuj na liście zbyt wielu obowiązków. Niezrealizowane zadania demotywują do dalszej pracy. Postaraj się zatem, aby na swojej liście umieścić taką ilość zadań, z jaką jesteś w stanie poradzić sobie na czas. Nie obarczaj się zbyt dużą ilością prac na raz. Zacznij od małych rzeczy, a zdziwisz się jak łatwo osiągniesz sukces.

4. Myśl pozytywnie. Pogodzenie pracy zawodowej ze sprawowaniem funkcji rodzica i nauczyciela dla swojego dziecka z pewnością może być stresujące. Nie bój się jednak podjęcia tego zadania. Pokonaj negatywne odczucia, myśląc o satysfakcji i uldze, jakie odczujesz, w momencie gdy dziecko otrzyma świadectwo ukończenia danej klasy.

5. Deleguj zadania. Kiedy zauważysz, że nie wyrabiasz się czasowo ze wszystkimi obowiązkami, przekaż część zadań członkom swojej rodziny. Obecnie, coraz częściej uważa się, że za wypełnianie domowych obowiązków odpowiedzialnych jest oboje rodziców. Bardzo cenny może zatem okazać się racjonalny i sprawiedliwy podział zadań. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, aby zarówno mama, jak i tata przerabiali z dzieckiem materiał szkolny. Taki podział obowiązków, nie tylko odciąży jedno z rodziców, ale również pozwoli obydwojgu pogłębić więzi z dzieckiem. Oprócz oddawania części obowiązków partnerowi dobrze jest również zwrócić się o pomoc do zaprzyjaźnionej cioci czy babci. Nawet krótka chwila odpoczynku pozwoli nabrać sił do wypełniania zaplanowanych prac.

6. Nie musisz być najlepszy. Badania ukazują, że chęć bycia najlepszych w każdej dziedzinie utrudnia uzyskanie sukcesu, a dodatkowo działa stresująco. Nie w każdej dziedzinie musimy być perfekcjonistami. W organizacji pracy tak jak i we wszystkim – należy zachować umiar.

7. Nie zamartwiaj się. Martwienie się w niczym nie pomaga, a dodatkowo działa, jak samospełniająca się przepowiednia, utrudniając realizację celów. Podchodź do zadań ze spokojem oraz pozytywnym nastawieniem. Pamiętaj, wszystko z czasem uda się zrealizować!

A jak Wy radzicie sobie w życiu codziennym z pracą zawodową i pełnieniem funkcji rodzica?

F