Wiele polskich rodzin decyduje się na powrót do ojczyzny po latach spędzonych za granicą. Jeśli jesteś jedną z takich osób, być może zastanawiasz się, czy Twoje dziecko odnajdzie się w polskim systemie edukacji. Wyjaśniamy, jak wygląda kontynuowanie nauki po powrocie do Polski i jak ułatwić dziecku ten proces.
Powrót do Polski z zagranicy
Powrót do Polski z zagranicy może być sporym wyzwaniem nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojego dziecka. Przebywając za granicą, dziecko spełnia tam obowiązek szkolny i obowiązek nauki. Chodzi do lokalnej szkoły i uczy się zgodnie z systemem edukacji obowiązującym w danym kraju. Na co dzień posługuje się językiem, którego używają jego rówieśnicy. Po powrocie do Polski dziecko może bez przeszkód kontynuować naukę w polskiej szkole, choć może to nie być dla niego najłatwiejsze.
Powrót do polskiego systemu edukacji
Dzieci, które mieszkały za granicą, po zakończeniu roku szkolnego otrzymują odpowiednie świadectwa potwierdzające ich edukację. Na podstawie zagranicznych dokumentów dziecko może zostać przyjęte do polskiej szkoły. Dyrektor placówki, do której rodzice zgłaszają dziecko, podejmuje decyzję o przyjęciu ucznia oraz przypisaniu go do odpowiedniej klasy.
Dokumentami potwierdzającymi uczęszczanie do szkoły za granicą są:
- świadectwo, zaświadczenie lub inny dokument stwierdzający ukończenie szkoły lub kolejnego etapu edukacji za granicą lub
- świadectwo, zaświadczenie lub inny dokument wydany przez szkołę za granicą, który potwierdza uczęszczanie ucznia przybywającego z zagranicy do szkoły za granicą i wskazujące klasę lub etap edukacji, który uczeń ukończył w szkole za granicą, oraz dokument potwierdzający sumę lat nauki szkolnej ucznia.
Dokumenty te powinny zostać przetłumaczone na język polski, jednak nie musi to być tłumaczenie przysięgłe.
Dodatkowe wsparcie dla uczniów powracających z zagranicy
Dzieci z polskim obywatelstwem, które wracają do Polski z zagranicy, ale nie potrafią dobrze mówić po polsku, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego w postaci dodatkowych zajęć lekcyjnych. Trwają one przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, a za ich organizację odpowiada gmina lub powiat właściwy dla miejsca zamieszkania ucznia. Dziecko może też korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych z danego przedmiotu przez 12 miesięcy. Łączny wymiar zajęć z języka polskiego i wyrównawczych nie może jednak przekraczać 5 godzin lekcyjnych tygodniowo.
Problemem mogą być również różnice programowe między polskim a zagranicznym systemem edukacji. Warunki uzupełniania tych różnic z obowiązkowych zajęć edukacyjnych są ustalane indywidualnie z nauczycielem prowadzących dane zajęcia. Ponadto dyrektor ma obowiązek zapewnić uczniowie odpowiednie warunki do uzupełnienia zaległości z obowiązkowych przedmiotów, których nie realizował w poprzedniej szkole.
Jak ułatwić dziecku powrót do polskiego systemu edukacji?
Powrót do polskiej szkoły może być znacznie łatwiejszy, jeśli dziecko nie przerwie edukacji w polskim systemie podczas pobytu za granicą. Taką możliwość daje Libratus, który pozwala polskim dzieciom mieszkającym poza granicami kraju realizowanie polskiego programu nauczania. Dziecko formalnie zapisane jest do szkoły w Polsce, ale uczy się z dowolnego miejsca na świecie. Na poziomie szkoły podstawowej nauka w Libratusie jest bezpłatna.
Dzięki Libratusowi dziecko:
- utrzymuje stały kontakt z językiem polskim,
- zna podstawę programową, co ułatwia kontynuację nauki po powrocie,
- może uniknąć trudności adaptacyjnych po powrocie do Polski,
- ma możliwość zdawania egzaminów klasyfikacyjnych, będących podstawą przejścia do kolejnej klasy.
W Libratusie dziecko może uczyć się kiedy i gdzie chce, co pozwala na pogodzenie nauki w szkole lokalnej z polską szkołą online. Uczniowie otrzymują dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się materiały zgodne z polską podstawą programową. Są one podzielone na 4 pory roku i 36 tygodni, co ułatwia regularne zdobywanie wiedzy. Lekcje składają się z interaktywnych ćwiczeń, gier oraz nagrań audio i wideo. Do dyspozycji ucznia są także kolorowe karty pracy, które można wydrukować. Ponadto na platformie odbywają się cykliczne zajęcia z polskimi nauczycielami oraz spotkania integracyjne z rówieśnikami.
Dzięki Libratusowi dziecko może bez przeszkód kontynuować edukację w Polsce na tym samym poziomie, co jego rówieśnicy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla rodzin, które chcą zapewnić swoim dzieciom dostęp do polskiej edukacji i ułatwić im powrót do Polski. Weź udział w rekrutacji już teraz!
Bibliografia:
- Informacja o kształceniu w polskim systemie oświaty osób przybywających z zagranicy, <https://www.gov.pl/web/edukacja/informacja-o-ksztalceniu-w-polskim-systemie-oswiaty-osob-przybywajacych-z-zagranicy> [dostęp: 17.02.2025]
- Szkoła po powrocie z zagranicy, <https://powroty.gov.pl/-/szkola-po-powrocie-z-zagranicy> [dostęp: 17.02.2025]