Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – „Koniec języka za przewodnika”


www.koniecjezykazaprzewodnika.pl

Kiedy byliśmy małymi dziećmi, nasi rodzice czekali na pierwsze słowa jakie wypowiemy. Dbali o nasz rozwój i umiejętność właściwego posługiwania się językiem ojczystym. W ten sposób podarowali nam najpiękniejszy prezent, o który powinniśmy się troszczyć. Dziś, jako dorosłe osoby nie możemy zmarnować ich działań.
Dbajmy o nasz język, szczególnie jeśli mieszkamy za granicą. W jaki sposób możemy to zrobić?

Możliwości, które pozwalają na pielęgnowanie języka polskiego jest naprawdę wiele. Zaprzyjaźnienie się z ortografią, czytanie polskich książek, czy udział w wydarzeniach związanych z kulturą i językiem polskim są świetną okazją do rozwoju. W tym roku Fundacja Edukacji Polonijnej, która koordynuje projekt Polskie Szkoły Internetowe Libratus, po raz kolejny zaprasza nas do wspólnego celebrowania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. 21 lutego będziemy obchodzić to święto już po raz 18! Głównym jego przesłaniem jest ochrona różnorodności kulturowej charakterystycznej dla każdego narodu. Współcześnie wiele języków wymiera, dlatego tak ważne jest dbanie o nasze dziedzictwo.

Z okazji tego święta zorganizowano akcję „Koniec języka za przewodnika”. Przeprowadzony został eksperyment – sprawdzono, czy osoby posługujące się różnymi językami są w stanie się porozumieć. Zapraszamy do ogladania!Ten krótki spot pokazuje reakcje uczestników, kiedy nagle dowiedzieli się, że wszyscy pochodzą z tego samego kraju i znają język polski. Pomimo życia w różnych państwach, osoby polskiego pochodzenia, dzięki wytrwałości i uporze rodziców, były w stanie porozmawiać w tym samym, wspólnym języku ojczystym.
Inicjatorem kampanii „Koniec języka za przewodnika” (www.koniecjezykazaprzewodnika.pl) jest Fundacja Edukacji Polonijnej, która koordynuje projekt Polskie Szkoły Internetowe Libratus.

F