Polska Szkoła w Londynie


Polska szkoła dla dzieci mieszkających w Londynie

Polskie Szkoły Internetowe Libratus to innowacyjny projekt edukacyjny skierowany do polskich dzieci mieszkających za granicą kraju, koordynowany jest przez Fundację Edukacji Polonijnej. Został stworzony na potrzeby Polaków, którzy chcą, by ich dzieci rozpoczęły lub kontynuowały polską edukację pomimo emigracji. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, a jedynymi warunkami, które trzeba spełnić są posiadanie polskiego obywatelstwa przez przynajmniej jednego z rodziców oraz wiek dziecka nie niższy niż 5 lat. Z pomocą dla rodziców i nauczycieli szkół sobotnich przychodzi Internetowa Platforma Edukacyjna, której zawartość ułatwia układanie i przeprowadzanie lekcji dla dzieci. Również webinaria, czyli lekcje on-line z polskimi nauczycielami to duża porcja wiedzy oraz kontakt z językiem polskim. Nauczanie przez Internet oparte jest na zasadach obowiązujących w polskiej podstawie programowej, dlatego uczniowie Polskiej Szkoły Internetowej Libratus otrzymują takie samo wykształcenie jak ich rówieśnicy w kraju. Po całorocznej nauce i zdaniu egzaminu dzieci otrzymują państwowe świadectwo. Dodatkowym atutem jest posiadanie legitymacji szkolnej uprawniającej do zniżek w Polsce.

Oferta edukacyjna

Edukacja w ramach projektu Polskie Szkoły Internetowe Libratus koordynowanego przez Fundację Edukacji Polonijnej opiera się na tych samych zasadach co edukacja polskich dzieci w kraju. Dzieje się tak, gdyż wszystkie materiały, sposób nauczania i cały system nauki działa zgodnie z polską podstawą programową obowiązującą na tą chwilę w Polsce. Szkoła internetowa przeznaczona jest dzieci podejmujących naukę w szkole podstawowej oraz gimnazjum.

Pierwszy etap szkoły podstawowej to klasy 1-3 czyli nauczanie wczesnoszkolne. W tym przedziale wiekowym dzieci uczą się w sposób zintegrowany, co oznacza, iż nie ma tu podziału na konkretne przedmioty lecz istnieją pewne grupy zagadnień, np. edukacja polonistyczna. Wiele dziedzin wiedzy łączy się ze sobą, aby dać dziecku czas na odnalezienie się w obowiązku szkolnym. W tym wieku dziecko nauczane jest podstawowych umiejętności:

pisania,
mowy,
czytania,
podstawowych kalkulacji.

Kolejnym etapem są klasy 4-6. Dziecko zaczyna obowiązywać pierwszy podział na przedmioty oraz coraz trudniejsze treści. Edukacja polonistyczna przekształca się w język polski, gdzie dzieci poznają gramatykę i literaturę. To przygotowuje ucznia do nauki w gimnazjum, gdzie pojawia się coraz bardziej zróżnicowany podział na przedmioty oraz większa ilość pracy własnej. Nauki przyrodnicze podzielone są na:

biologię,
fizykę,
geografię,
chemię,

a nauki humanistyczne to:

język polski,
historia,
wiedza o społeczeństwie.

Opis miasta Londyn

Londyn to stołeczne miasto Wielkiej Brytanii i Anglii. Położony nad Tamizą, jest jednym z największych miast w Europie. To potężny ośrodek gospodarczy, kulturalny i historyczny. W czasach obecnych to także największe centrum finansowe świata, z ogromną ilością banków i największą giełdą w Europie. Powstanie miasta szacowane jest na czasy rzymskiego imperium, około 43 roku naszej ery. Największy zaś jego rozwój odnotowywano w czasach wiktoriańskich oraz latach międzywojennych. Mówiąc o atrakcjach Londynu można wymieniać ich setki, jednakże jednymi z najbardziej przyciągających są:

Buckingham Palace, będący oficjalną siedzibą monarchów brytyjskich,
Westminster Abbey – opactwo i katedra westminsterska, w których to odbywają się wszystkie ważniejsze uroczystości kościelne, w tym śluby brytyjskich monarchów,
Wieża zegarowa Elizabeth Tower potocznie zwana Big Ben’em,
Tower Bridge – most nad Tamizą, w pobliżu twierdzy Tower of London,
Trafalgar Square – centralny plac miasta.

Na spacer należy się również wybrać na:

Plac i skrzyżowanie ulic Piccadilly Circus – centrum rozrywkowe i teatralne Londynu oraz
Camden Town, dzielnicy bazarów i handlu.

Aby zrelaksować się na łonie natury polecana jest przechadzka po Hyde Parku i Ogrodach Londyńskic,h w których zachwycą zapachy i kolory róż.

Instytucje i placówki ważne dla Polonii

Londyn to największe skupisko Polaków w Wielkiej Brytanii. Liczba emigrantów Polski sięga ponad 180 tysięcy osób i jest to największa populacja emigrantów w tym mieście. Liczba mieszkańców wynosi aż około 8 mln ludzi. Liczba Polaków przekłada się także na coraz to nowsze stowarzyszenia, organizacje i placówki polskie w Londynie. Między innymi zalicza się do nich:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie,
Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) w Londynie,
Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii reprezentujące sprawy Polaków w Wielkiej Brytanii,
Polskie Stowarzyszenie Psychologów, gdzie można udać się po bezpłatną pomoc psychologiczną,
Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskiego za Granicą, działające na rzecz spraw kulturalno-oświatowych,
Związek Lekarzy Polskich na Obczyźnie,

i wiele innych stowarzyszeń działających na rzecz polskich emigrantów.

Londyn to także jedno z wielu miejsc w Wielkiej Brytanii, gdzie dzieci podejmujące naukę w ramach Polskich Szkół Internetowych Libratus na poziomie klas 1-3, mogą przystąpić do zdawania egzaminów.

Inne miasta, w których mieszkają Polacy

W całej Wielkiej Brytanii przebywa około ponad 800 tysięcy polskich emigrantów. W Londynie liczba ta sięga około 180 tysięcy. Inne miasta które zalicza się do ośrodków emigracyjnych Polaków to: Manchester, Bristol, Birmingham, Sheffield czy Southampton.

Szukasz polskiej szkoły w Londynie?

Jeżeli przebywasz na emigracji z dziećmi i zastanawiasz się, jak mogłyby kontynuować lub rozpocząć edukację polską to projekt edukacyjny Polskich Szkół Internetowych pod patronatem Fundacji Edukacji Polonijnej jest właśnie dla Ciebie. Dzieci uczą się przez Internet dzięki Internetowej Platformie Edukacyjnej stworzonej przez wykwalifikowanych pedagogów, z której mogą korzystać zarówno rodzice jak i nauczyciele szkół sobotnich w przygotowaniu lekcji. To także działanie webinariów czyli lekcji on-line z polskimi nauczycielami, dzięki którym mali Polacy mają stały kontakt z ojczystym językiem. Całość programu nie różni się od tego, który obowiązuje uczniów w polskich szkołach w Polsce, gdyż jest on przygotowany zgodnie z polską podstawą programową. Dostęp do projektu jest całkowicie bezpłatny, a jedynymi warunkami, jakie należy spełnić jest posiadanie polskiego obywatelstwa przez co najmniej jednego z rodziców i wiek dziecka od 5 lat. Po całorocznej edukacji dziecko przystępuje do egzaminu i ma możliwość otrzymania państwowego świadectwa.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.libratus.edu.pl.