Szansa i prezent na przyszłość…


Szansa i prezent na przyszłość…

“…dbając o to, aby nasze dzieci mówiły w naszym języku otwieramy im możliwość na wielojęzyczność. To taka ogromna szansa i prezent na przyszłość dla naszych dzieci…”. W odniesieniu do używania języka polskiego oraz dwujęzyczności, pisze pod artykułem dotyczącym kampanii „Mamo, Tato chcę mówić po polsku!” jedna z mam.

Zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przez Międzynarodowy Zespół Placówek Oświatowych kampania “Mamo, Tato chcę mówić po polsku” poruszyła Polonię i wzbudziła wiele dyskusji. W działania zachęcające rodziców do nauki ich dzieci języka polskiego, zaangażowały się media, organizacje polonijne, blogerzy oraz rodzice. Wiele osób wychowujących dwujęzyczne dzieci w swych komentarzach i opiniach potwierdziło zdanie psychologów, że dzieci bardzo szybko są w stanie przyswoić przekazywaną im wiedzę. A nauka dwóch języków równocześnie nie stanowi dla nich większego problemu, pod warunkiem, że rodzice systematycznie pracują razem ze swoimi maluchami. Staranie się o rozwój słownictwa, doskonalenie czytania i pisania stanowi bardzo ważny element rozwoju dziecka.

Zainteresowanie i poparcie kampanii pokazuje, że problem związany z nauką języka ojczystego absorbuje wielu Polaków mieszkających za granicą. To bardzo ważne, że rodzice starają się przekazywać dalej swoje dziedzictwo kulturowe. Ofiarowanie dziecku języka oraz tradycji, to jeden z najpiękniejszych darów. Umożliwienie kontaktu z bliskimi w kraju, czy dodatkowe korzyści w przyszłej karierze zawodowej, to tylko nieliczne z zalet jakie daje znajomość rodzimego języka.

Dzisiejszy świat oferuje nam wiele możliwości i rozwiązań. Wciąż rozwijające się technologie sprzyjają wirtualnej komunikacji. Rozmowa z polską rodziną nie musi być sporadyczna, bowiem Internet umożliwia stały kontakt. Narzędzie to zostało również zastosowane w edukacji i ciągle się rozwija. Już kilka lat temu została stworzona Internetowa Platforma Edukacyjna dzięki czemu uczniowie przebywający poza granicami kraju nie muszą być odizolowani od polskiej szkoły. Jest ona wykorzystywana m.in. w projekcie edukacyjnym Polskie Szkoły Internetowe Libratus. Internetowa szkoła polonijna, to duża szansa nie tylko na kontakt z językiem polskim, ale również na uzyskanie państwowego świadectwa szkolnego. Nauka odbywa się za pomocą Internetu. Uczniowie m.in. mają dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej, na której umieszczone są materiały edukacyjne, uczestniczą w cotygodniowych lekcjach on-line, otrzymują wsparcie profesjonalnych pedagogów. Istnieje również możliwość korepetycji on-line indywidualnie lub w trzyosobowych grupach, z kolegami z całego świata. To wielka szansa dla polonijnych dzieci na naukę języka przodków.

Bądźmy wsparciem dla naszych dzieci, zachęćmy je do wspólnej nauki wykazując swoje zainteresowanie. Sprawmy, aby czas spędzany razem był dla nich zarazem czymś przyjemnym, jak również pożytecznym. Możemy być pewni, że to zaowocuje w przyszłości.

F