JAK PODTRZYMYWAĆ WIĘŹ DZIECKA Z POLSKĄ, MIESZKAJĄC NA OBCZYŹNIE?

Polska flaga unosząca się na wietrze

JAK PODTRZYMYWAĆ WIĘŹ DZIECKA Z POLSKĄ, MIESZKAJĄC NA OBCZYŹNIE?

Wielu rodziców często zastanawia się, czy wyjazd za granicę nie będzie skutkował mniejszym poczuciem patriotyzmu w ich rodzinie. Często oni sami spędzili w kraju wiele lat, doskonale posługują się językiem i uwielbiają atmosferę, która tu panuje. Zdarza się jednak, że najmłodsi wyjechali za granicę w bardzo wczesnym okresie i czują się znacznie bardziej związani z nowym krajem zamieszkania, który utożsamiają ze swoim domem. Jak sprawić, aby dziecko nie utraciło więzi z Polską i, aby cały czas czuło się związane z krajem i tradycjami, które tu panują?

Zaznajamiaj najmłodszych z polską kulturą!

Od samego początku pokazuj swoim dzieciom ojczyste tradycje, w które zostaną zaangażowane. Opowiadaj im o różnych wydarzeniach, które miały miejsce w czasach Twojego dzieciństwa w Polsce. Jeśli mały uczeń nie doświadczył dorastania w kraju – przedstaw mu, jak wyglądały czasy dzieciństwa w Twoim przypadku lub innych członków rodziny. W historie z przeszłości postaraj się wplatać ważne informacje, związane z wydarzeniami, które działy się wtedy w Polsce. Spraw, by dziecko znało potrawy, które towarzyszyły Ci w dzieciństwie. Jeśli będzie ciekawe ich smaku – przyrządźcie je w Waszym domu!

Spraw, by polskość kojarzyła się Twoim dzieciom z miłymi wydarzeniami!

Bardzo istotne jest pokazanie małemu polakowi, że jego ojczyzna to nie tylko kraj dzieciństwa jego rodziców. Postaraj się zaznajamiać dzieciaki z tym, co interesujące dla ich rówieśników w kraju – pokaż im polskie zespoły muzyczne czy bajki, które aktualnie są popularne. Przedstawianie mu tego, co uwielbialiście w czasach dzieciństwa może wydawać się świetnym pomysłem, jednak pamiętaj, że w dzisiejszych czasach najmłodsi są zaciekawieni całkowicie innymi treściami!

Poznawajcie polskie smaki!

Świetnym sposobem na ułatwienie dziecku zapamiętywania poszczególnych świąt i historii Polski jest zapoznawanie go z polskimi smakami! Przygotowując każdą z potraw możesz tłumaczyć najmłodszym, w jakich sytuacjach spożywa się ją w naszym kraju. Opowiadaj o tym, jak wyglądają święta, w trakcie których przyrządza się te smakołyki i ucz, w jaki sposób powinno się je przygotowywać. W przyszłości Twoje dziecko z pewnością doceni umiejętność przygotowani Może w przyszłości Twoje dziecko samo zdecyduje się na przyrządzanie tych potraw?

Zapewnij dziecku kontakt z rówieśnikami, mówiącymi po polsku!

Relacje z kolegami i koleżankami, posługującymi się językiem polskim są niesamowicie istotne w płynności komunikacji. Zabawa z rówieśnikami pozwoli dziecku na wymianę przemyśleń o ojczyźnie oraz ćwiczenie słownictwa.

Działania, ułatwiające podtrzymanie więzi z krajem u dziecka, mieszkającego na obczyźnie są bardzo ważne. Pokazywanie mu polskich tradycji, nauka języka oraz skojarzenie ojczyzny z pozytywnymi wydarzeniami to czynności, które będą bardzo pomocne!