JAK WYGLĄDA EDUKACJA W HISZPANII?

edukacja w Hiszpanii

JAK WYGLĄDA EDUKACJA W HISZPANII?

Jeśli planujesz przeprowadzić się wraz ze swoją rodziną do Hiszpanii, warto wiedzieć, jak wygląda tam system edukacji. Stawia się w nim na indywidualne podejście do ucznia i dostosowanie metod nauczania do jego potrzeb. Zobacz, jak wygląda edukacja w Hiszpanii i jak mogą odnaleźć się mieszkający tam obcokrajowcy.

Jak wygląda edukacja w Hiszpanii?

W Hiszpanii obowiązek szkolny dotyczy dzieci od 6. roku życia do 16. roku życia. Wielu rodziców decyduje się jednak na posłanie dzieci do odpowiednika polskiego przedszkola już w wieku 3 lat, a nawet wcześniej. Edukacja w Hiszpanii jest bezpłatna, chociaż czasami wymagana jest opłata za materiały, książki czy zajęcia pozalekcyjne.

Rok szkolny w Hiszpanii rozpoczyna się najczęściej na początku drugiego tygodnia września – termin ten jest ruchomy i zależy od regionu. Z kolei zakończenie roku odbywa się około 20-25 czerwca. W Hiszpanii dzieci mają też ferie zimowe (od 20.12 do 7.01) oraz ferie wiosenne (początek tydzień przed Wielkim Piątkiem). Mają również dodatkowe pojedyncze dni wolne, które wybiera dyrekcja szkoły.

System edukacji w Hiszpanii – etapy

System edukacji w Hiszpanii dzieli się na następujące etapy:

• przedszkole (Educación Infantil),
  • szkoła podstawowa (Educación Primaria),
  • szkoła średnia I stopnia (Educación Secundaria Obligatoria – ESO),
  • szkoła średnia II stopnia (Bachillerato),
  • szkoła wyższa.

Przedszkole

Edukacja przedszkolna składa się z dwóch etapów: dla dzieci od 0 do 3 lat oraz od 3 do 6 lat. Nie jest to obowiązkowe, jednak wielu rodziców decyduje się na posłanie dziecka do przedszkola lub szkoły (w drugim etapie) już od najmłodszych lat. Dzieci przygotowują się w ten sposób do nauki w szkole, poznając podstawy pisania i czytania.

Szkoła podstawowa

Etap ten jest obowiązkowy i bezpłatny. Obejmuje sześć klas szkolnych podzielonych na trzy dwuletnie cykle:

• Primer Ciclo – od 6 do 8 roku życia,
  • Segundo Ciclo – od 8 do 10 roku życia,
  • Tercer Ciclo – od 10 do 12 roku życia.

W szkole podstawowej w Hiszpanii uczniowie uczą się mówić, czytać, pisać, liczyć, a także poznają podstawowe pojęcia kultury. Wszystkich przedmiotów uczy jeden nauczyciel (poza muzyką, WF-em oraz językiem obcym). Dzieci regularnie otrzymują oceny. Jeśli nie osiągną odpowiedniego poziomu wykształcenia, muszą powtórzyć rok przed pójściem do szkoły średniej. Po ukończeniu podstawówki uczniowie nie otrzymują świadectwa – dostają je dopiero po ukończeniu wszystkich obowiązkowych etapów nauki.

Szkoła średnia I stopnia

Ten etap edukacji również jest obowiązkowy i bezpłatny. Obejmuje 4 klasy szkolne, które podzielone są na dwa cykle: od 12 do 14 roku życia oraz od 14 do 16 roku życia. Uczniowie mają jednak prawo uczęszczać do szkoły średniej do ukończenia 18 roku życia.

W szkole średniej w Hiszpanii prowadzone są przedmioty podstawowe oraz przedmioty fakultatywne. Do podstawowych zazwyczaj należą język i literatura hiszpańska (oraz ewentualnie regionu autonomicznego), język obcy, matematyka, geografia, historia i WF. Z kolei wśród przedmiotów fakultatywnych są m.in. muzyka, nauki społeczne/moralne, technologia i drugi język obcy.

Uczniowie regularnie otrzymują oceny, a na zakończenie czteroletniego okresu nauczania dostają dyplom. Następnie mogą zakończyć edukację lub kontynuować ją w szkole średniej II stopnia (Bachillerato) albo w szkole zawodowej (formación profesional lub Ciclos Formativos).

Szkoła średnia II stopnia

Szkoła średnia II stopnia to nieobowiązkowy etap edukacji, który trwa dwa lata (od 16 do 18 roku życia). Na jego zakończenie uczniowie mogą otrzymać świadectwo Bachillerato, co jest odpowiednikiem polskiej matury. Uczniowie uczą się przedmiotów podstawowych, m.in. języka hiszpańskiego, języka obcego, historii czy nauk ścisłych. Poza tym muszą wybrać jeden obszar dodatkowy:

• humanistyczny i nauk społecznych,
  • przyrodniczo-medyczny,
  • naukowo-techniczny,
  • artystyczny.

Szkoła wyższa

Studia w Hiszpanii są płatne. Uczniowie, którzy chcą kontynuować naukę na studiach wyższych, muszą podejść do egzaminów wstępnych (Selectivo). W ciągu kilku kolejnych dni należy zdać 7-8 egzaminów o trudności zbliżonej do Bachillerato. Następnie wynik z Selectivo zostaje dodany do wyniku Bachillerato, dając ocenę końcową, która określa, co uczeń może studiować na danym uniwersytecie.

Podobnie jak w Polsce studia podzielone są na 3 etapy:

• studia I stopnia – kończące się nadaniem tytułu licencjata,
  • studia II stopnia – kończące się nadaniem tytułu magistra,
  • studia III stopnia – kończące się nadaniem tytułu doktora.

Polskie szkoły w Hiszpanii

Każde dziecko mieszkające w Hiszpanii ma obowiązek uczęszczania do hiszpańskiej szkoły. Czy to oznacza, że nie ma możliwości nauki języka polskiego? Absolutnie nie! Jeśli zależy Ci, by Twoje dziecko potrafiło mówić w języku ojczystym, możesz dodatkowo zapisać je do polskiej szkoły. Zajęcia w takich placówkach często odbywają się w weekendy.

Alternatywną opcją są Polskie Szkoły Internetowe Libratus, w których nauka odbywa się online. Dziecko może więc uczyć się w dowolnym miejscu i czasie. Uczeń otrzymuje dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej, na której znajdują się liczne zadania, testy i materiały zgodne z polską podstawą programową. Ponadto może uczestniczyć w webinariach przedmiotowych z nauczycielami.

Uczniowie Libratusa formalnie zapisani są do polskiej szkoły, co oznacza, że otrzymują polską legitymację, a na koniec roku po zaliczeniu nauki i zdaniu egzaminów klasyfikacyjnych – polskie świadectwo. Chcesz, aby Twoje dziecko również dołączyło do grona uczniów Libratusa? Weź udział w rekrutacji!

Poradnik o edukacji w Hiszpanii, https://polacos.pl/poradnik-o-edukacji-w-hiszpanii/ (dostęp: 21.11.2023)

Poradnik prawny dla polskiej rodziny za granicą – Hiszpania, https://dziecizagranica.gov.pl/hiszpania/ (dostęp: 21.11.2023)