MOJE DZIECKO NIE CHCE MÓWIĆ PO POLSKU! CO TERAZ?

Mała obrażona dziewczynka

MOJE DZIECKO NIE CHCE MÓWIĆ PO POLSKU! CO TERAZ?

Zachowanie języka ojczystego to nie tylko kwestia komunikacji, ale również kontaktu z naszą kulturą, historią i tożsamością. Dlatego rodzice podejmują starania, aby przekazać polskie dziedzictwo swoim dzieciom. Jednak nie zawsze jest łatwo, gdyż wiele rodzin boryka się z wyzwaniem, gdy dziecko niechętnie mówi lub wręcz odmawia mówienia po polsku. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Zrozumienie przyczyn

Zrozumienie przyczyn, dla których dziecko może unikać mówienia po polsku, jest naprawdę ważne. Czasami może to wynikać z tego, że wokół niego głównie używa się innego języka, więc może się bać, że będzie odstawać od swoich rówieśników. Inne dzieci mogą też z nieśmiałości unikać mówienia po polsku, gdyż nie mają dużo okazji do praktykowania go. To naturalne, że każde dziecko ma swoje powody. Pamiętajmy, że szczera rozmowa, akceptacja i zrozumienie problemu są kluczem do znalezienia rozwiązania. Razem możemy pomóc naszym pociechom pokonać te trudności i odkryć radość z mówienia po polsku!

Stworzenie polskiego środowiska

Stworzenie polskiego środowiska w domu jest niezwykle istotne, jeśli chcemy zachęcić nasze dziecko do mówienia po polsku. Język polski powinien być obecny w domu! Warto zacząć od prostych kroków, takich jak rozmowa w ojczystym języku, na przykład podczas posiłków, zabaw czy rozmów. Możemy również wprowadzić do użytku polskie zwroty, jak „dziękuję”, czy „dzień dobry”, które będą używane w codziennych sytuacjach.

Następnym krokiem jest stworzenie polskiego środowiska wokół dziecka. Możemy otaczać je polskimi książkami, grami, kolorowankami i filmami. Polskie zabawki i przedmioty w pokoju dziecka sprawi, że będzie się ono czerpać z polskiej kultury i języka już od najmłodszych lat.

Zachęćcie dziecko do wyrażania myśli i uczuć w naszym ojczystym języku. Może zaczniecie prowadzić wspólny pamiętnik po polsku, w którym opowiecie o Waszym życiu za granicą? Sprawcie, że mówienie w tym języku stanie się dla dziecka przyjemne, nie naciskajcie i nie krytykujcie w razie pomyłek!

Zabawa i nauka w jednym

Nauka i zabawa w jednym to kluczowy element, który sprawia, że dziecko bardziej entuzjastycznie podchodzi do nauki polskiego języka. Wykorzystywanie kreatywnych metod uczenia, takich jak polskie gry słowne, piosenki, rymowanki czy odgrywanie ról, pozwala na naukę w przyjemny i interesujący sposób. W końcu dzieci uwielbiają się bawić! Możemy organizować rodzinne wydarzenia, takie jak małe teatralne przedstawienia, które angażują i motywują dzieci do nauki i używania języka polskiego w praktyce. Ważne jest, aby wprowadzić element rywalizacji, który zachęci dzieci do aktywnego uczestnictwa w procesie nauki! Co powiecie na małe językowe zawody? To właśnie połączenie nauki i zabawy sprawia, że nauka języka ojczystego staje się dla dzieci wspaniałym przeżyciem!

Wspólne aktywności rodzinne

Wspólne aktywności rodzinne są wspaniałą okazją do budowania więzi między dziećmi  i rodzicami oraz do wzmocnienia polskiego dziedzictwa! Wspólnie organizowane wyprawy w miejsca związane z Polską, czytanie polskich książek i oglądanie filmów to doskonałe sposoby na wspólne korzystanie z języka ojczystego. Podczas takich aktywności, możemy czerpać z polskiej kultury i historii, a także podzielić się swoimi doświadczeniami i wspólnie odkrywać piękno naszej ojczyzny. W ten sposób tworzymy nie tylko miłe wspomnienia, ale także przekazujemy naszą miłość do polskiego języka i kultury naszym dzieciom, rozwijając w nich dumę z polskiego dziedzictwa.

Cierpliwość i zrozumienie

Bądźcie cierpliwi! Niektóre dzieci mogą potrzebować więcej czasu i wsparcia, aby zyskać pewność w mówieniu po polsku. Warto unikać presji i pozwolić dziecku uczyć się w swoim tempie. Wspierajmy je, podkreślając, że każdy postęp jest ważny i doceniamy jego wysiłki. Pokażmy nasze zrozumienie i gotowość do słuchania, aby zrozumieć, jakie mogą być trudności i obawy naszego dziecka. Dzięki cierpliwości i zrozumieniu możecie pokonać przeszkody i wspólnie cieszyć się z osiągnięć naszych dzieci w nauce polskiego języka!

Wsparcie społeczności

Wsparcie społeczności polonijnej jest nieocenione w procesie utrzymania polskiego języka i kultury za granicą. Szukajcie wsparcia wśród innych rodziców, którzy borykają się z podobnymi wyzwaniami! Organizacje polonijne, i grupy społeczne oferują różnorodne wydarzenia kulturalne, które przybliżą Waszą całą rodzinę do Polski! Wspólne uczestnictwo w takich wydarzeniach i inicjatywach daje naszym dzieciom możliwość nawiązywania przyjaźni i kontaktów z rówieśnikami, co jeszcze bardziej umacnia ich więź z polskim dziedzictwem!

Zapisz dziecko do Polskiej Szkoły Internetowej!

Libratus oferuje bezpłatną Polską Szkołę Internetową dla wszystkich dzieci mieszkających za granicą. Dziecko otrzymuje dostęp do wyjątkowej Internetowej Platformy Edukacyjnej, na której znajdzie przyjazne ćwiczenia z pełnej podstawy programowej, regularne spotkania z nauczycielami oraz materiały przybliżające mu polską kulturę i język. Ta forma nauki umożliwia naukę w dowolnym miejscu i czasie na całym świecie, nie martwiąc się o różnice czasowe! Na koniec roku uczeń zdaje egzaminy, przeprowadzane w wyjątkowo przyjaznej atmosferze, otrzymuje świadectwo ukończenia klasy – dokładnie takie, jakie otrzymują dzieci w stacjonarnej szkole! To idealny sposób na kontakt z językiem polskim i rozwój jego znajomości!

Rekrutujemy na nowy rok szkolny! Zapisz swoją pociechę do nas, wypełniając formularz. Skontaktujemy się z Tobą i przekażemy wszystkie szczegóły. Wypełniając formularz otrzymasz również darmowy e- book z praktycznymi poradami dla rodzica dziecka dwujęzycznego!

Drodzy Rodzice, trzymamy za Was kciuki! Wszystkie te wysiłki i zaangażowanie mają głęboki wpływ na kształtowanie tożsamości naszych dzieci oraz na silne powiązania z polskim dziedzictwem, co stanowi ogromny dar dla nich i dla przyszłych pokoleń!