WYCHOWANIE DZIECKA DWUJĘZYCZNEGO – 5 NAJWIĘKSZYCH ZALET

Dzieci są bardzo zdolne w nauce i zapamiętywaniu – dla nich opanowanie języka obcego jest jak zabawa! Ich młody umysł jest otwarty na nową wiedzę i chłonie każdy element otaczającego świata. Dzięki temu dwujęzyczność staje się dla nich wyjątkowym atutem, który przynosi wiele korzyści. Przeczytajcie ten artykuł, sprawdźcie największe zalety dwujęzyczności i poznajcie najlepszy sposób na utrzymanie kontaktu z językiem polskim, mieszkając za granicą!

Rozwój intelektualny

Badania naukowe jasno pokazują, że ludzie, którzy mówią w dwóch językach, mają lepsze wyniki w testach inteligencji niż ci, którzy znają tylko jeden język, ponieważ umiejętność korzystania z dwóch różnych języków aktywuje i rozwija różne obszary mózgu. W rezultacie mózg staje się bardziej elastyczny, a umiejętność przyswajania i przetwarzania informacji wzrasta. Dodatkowo osoby dwujęzyczne są bardzo pomysłowe, potrafią znajdować nietypowe rozwiązania w trudnych sytuacjach i mają zdolność do analitycznego myślenia.

Przeprowadzono badanie, którego celem było zbadanie, czy dwujęzyczne dzieci uczą się tyle samo słów, co ich jednojęzyczni rówieśnicy. Grupa składała się z 63 dwulatków, które od urodzenia miały kontakt z językiem angielskim i francuskim. Naukowcy zaobserwowali, że przed 24 miesiącem życia, dzieci dwujęzyczne nie tylko miały zasób słów podobny do ich równieśników mówiących jednym językiem, nauczyły się przechodzić z jednego języka na drugi, ale także potrafiły się bardziej skupić na zadaniach, gdy celowo rozpraszano ich uwagę.

Wielokulturowość

Dla rodzin z Polski na emigracji umiejętność dwujęzyczności to nie tylko ogromne wsparcie w codziennym życiu, ale także piękne połączenie z naszą ojczyzną. Dziecko, które posługuje się dwoma językami, otwiera sobie drzwi do bogatej kultury zarówno Polski, jak i kraju, w którym obecnie przebywa. Dzięki temu nasza pociecha ma nieograniczony dostęp do historii, kultury i geografii. Z każdym dniem rozwija się jako obywatel dwóch państw, co pozwala mu czerpać najlepsze z obu kultur. Odkrywanie tradycji i zwyczajów polskich oraz kraju, w którym mieszka teraz, to dla niego niesamowita przygoda!

Trwałe więzi rodzinne

Osoby dwujęzyczne cechuje silne przywiązanie do tradycji oraz potrzeba pielęgnowania więzi rodzinnych. Komunikacja w tym samym języku odgrywa kluczową rolę w budowaniu silnych i trwałych relacji, a dzięki dwujęzyczności to zadanie staje się o wiele łatwiejsze – zwłaszcza w kontaktach z naszymi starszymi krewnymi, którzy mówią tylko po polsku. Dzięki zdolności do porozumiewania się w języku rodziny jesteśmy w stanie docenić i zrozumieć naszą unikalną historię i tradycje. Wzmacniamy nie tylko więzi z naszą tradycją, ale również z naszymi krewnymi, którzy mieszkają setki kilometrów od nas!

Dobry start w przyszłości

Co prawda, Wasze dziecko będzie szukało pracy dopiero za jakiś czas, jednak warto już teraz zdać sobie sprawę, jak wyjątkowym atutem będzie mogło się pochwalić. Pracodawcy z entuzjazmem zatrudniają osoby dwujęzyczne, a ich zarobki często przewyższają wynagrodzenia pracowników znających tylko jeden język. Dwujęzyczność otwiera przed nami szerokie możliwości zawodowe, umożliwiając pracę w różnych krajach i współpracę z ludźmi z różnych kultur.

oznajcie historię Gabriela, naszego ucznia! Dzięki systematycznej nauce w Libratusie ma większe szanse na spełnienie swoich marzeń – zostanie kardiochirurgiem!

Zwiększona empatia

Dzieci uczące się drugiego języka rozwijają nie tylko umiejętność komunikacji, ale także zdolności społeczne, które są niezwykle cenne w dzisiejszym świecie. Poprzez naukę drugiego języka, dzieci bardzo mocno wzmacniają swoją zdolność do odczytywania i rozumienia zarówno relacji, jak i zachowań międzyludzkich. W rezultacie stają się świetnie przystosowane do życia w różnorodnych społecznościach i funkcjonowania w otaczającym je świecie.

Polskie Szkoły Internetowe Libratus - najlepszy sposób na kontakt z drugim językiem!

Pomocą w rozwijaniu dwujęzyczności i zachowaniu polskiej tożsamości na emigracji jest bezpłatna Polska Szkoła Internetowa Libratus.

Libratus to innowacyjny projekt, który zapewnia dzieciom na emigracji dostęp do wysokiej jakości polskiej edukacji przez internet. Dzięki niemu mogą korzystać z polskiego programu nauczania, zgodnego z polską podstawą programową, w sposób przyjazny i zachęcający. To doskonały sposób na utrzymanie więzi z ojczystą kulturą.

Jedną z największych zalet Polskiej Szkoły Internetowej Libratus jest elastyczność, która pozwala dzieciom uczyć się wtedy i w miejscu, które im odpowiada, dostosowując naukę do codziennych obowiązków.

Dzięki Libratusowi dzieci na emigracji mają szansę nie tylko doskonalić swój język polski, ale także pozostać blisko polskiej społeczności, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. To wyjątkowe rozwiązanie, które wspiera rodziców w zapewnieniu swoim dzieciom solidnej edukacji i utrzymaniu ważnych więzi kulturowych w nowym środowisku. Libratus to przyjazne i innowacyjne narzędzie, które daje dzieciom szansę na rozwijanie się w dwóch kulturach i językach!

Rekrutacja na nowy rok szkolny niedługo się kończy! Kliknij poniżej i zadbaj o polską tożsamość swojego dziecka!

Better Academy, (2021, 24 lutego). Czym jest dwujęzyczność i jakie są jej zalety? https://www.betteracademy.pl/wszystko-co-powinniscie-wiedziec-o-dwujezycznosci/

Loretta Bertelle, Dwujęzyczność w świetle najnowszych badań naukowych, “Lingwistyka Stosowana, 2011, nr 4, 241-249, https://portal.uw.edu.pl/documents/7276721/11203934/LS4_2011_art_BERTELLE.pdf