POWRÓT NA STUDIA DO OJCZYZNY – CZY TO MOŻLIWE?

dziewczyna na studiach w Polsce z plecakiem i książkami

POWRÓT NA STUDIA DO OJCZYZNY – CZY TO MOŻLIWE?

Wielu rodziców przebywających na emigracji, pyta nas, czy możliwe jest, aby ich dziecko zdecydowało się na studiowanie w Polsce. Dobrze wiadomo, że w naszym kraju istnieje wiele elitarnych uczelni, które dają ogrom możliwości. Nic więc dziwnego, że tyle osób rozważa powrót na studia do ojczyzny.

Czy bezpłatna edukacja wyższa jest możliwa?

Jeśli student posiada polskie obywatelstwo – ma prawo do studiowania w ojczyźnie. W przypadku, gdy dana osoba posiada więcej niż jedno obywatelstwo, traktowana jest na terenie Polski jak jej obywatel, dlatego też może podjąć studia. Warto jednak podkreślić, że uczelnie wyższe często samodzielne ustalają zasady przyjmowania osób, które wcześniej nie kształciły się w Polsce.

Jeśli osoba biorąca udział w rekrutacji nie posiada polskiego obywatelstwa, może zdarzyć się, że konieczne będzie dostarczenie dodatkowych dokumentów lub uiszczenie opłaty. Tego typu informacje powinny znajdować się na stronie internetowej danej uczelni. Przed rozpoczęciem rekrutacji warto skontaktować się z odpowiednim działem danego uniwersytetu, aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostały dopełnione.

Czy studiowanie w Polsce jest popularne?

Wysoka jakość kształcenia ciągle przyciąga obywateli innych krajów, którzy decydują się na wybór kierunku na jednej z prestiżowych polskich uczelni. Liczba zagranicznych studentów na polskich uczelniach z roku na rok wzrasta. W 2022 roku wyniosła ponad 7%.

Co ciekawe, coraz więcej osób, które posiadają polskie korzenie, decyduje się na wybór jednej z polskich uczelni wyższych. Dlaczego? To proste! Poziom kształcenia w Polsce jest wysoki, a wykształcenie zdobyte tu otwiera drzwi do wielu miejsc. Bardzo istotnym czynnikiem jest też fakt, że studiowanie w Polsce dla wielu osób, aktualnie przebywających za granicą, jest darmowe.

Udział studentów, posiadających polskie korzenie, wśród studiujących obcokrajowców ciągle rośnie. W 2022 roku liczba ta wyniosła blisko 8%. Odsetek studentów polskiego pochodzenia w Polsce zaś ciągle spada.

Powrót na studia do Polski – dlaczego warto?

Wielu uczniów Libratusa decyduje się na powrót do Polski na studia. Pokazują nam oni, że to się opłaca! To świetna okazja do poznania rówieśników z ojczyzny. Takie kontakty często towarzyszą im przez wiele lat. Przebywanie w kraju przez kilka lat sprawi, że student zyska całkowitą płynność komunikacyjną. Jest to też wielka oszczędność, ponieważ studia w Polsce dla osób z polskim obywatelstwem są bezpłatne.

Jakie więc są zalety powrotu na studia do Polski? To przede wszystkim:

• możliwość poznania rówieśników z ojczyzny,
  • nauka języka polskiego w praktyce,
  • wysoki poziom edukacji,
  • brak opłat lub niższy koszt studiów w stosunku do innych krajów.

Koszt studiów w innych krajach

Studia w Stanach Zjednoczonych średnio mogą kosztować około 20 tysięcy złotych miesięcznie. W Wielkiej Brytanii kwota ta wynosi około 5 tysięcy złotych na miesiąc. W krajach Unii Europejskiej koszty te są mniejsze. W Hiszpanii statystycznie student przeznacza od 200 do 5600 złotych miesięcznie na edukację, we Francji – od 100 do 300 złotych, a w Niemczech – od 100 do 300 złotych.

Czy warto wrócić do Polski na studia? Na to pytanie samodzielnie musi odpowiedzieć sobie każda osoba, która się nad tym zastanawia. Brak opłat za kształcenie się na jednej z uczelni w ojczyźnie oraz wysoki poziom edukacji z pewnością zachęcają do podjęcia takiej decyzji.

Jak ułatwić dziecku powrót na studia do Polski?

Jeżeli zależy Ci na tym, by Twoje dziecko miało w przyszłości możliwość studiowania w ojczyźnie, warto uczyć go języka polskiego od najmłodszych lat. Dobrze też, by znało przedmioty realizowane w Polsce oraz miało wiedzę, jaką posiadają polscy uczniowie. To z pewnością ułatwi Twojemu dziecku odnalezienie się w polskim systemie edukacji.

Aby zapewnić dziecku łatwiejszy start po powrocie do Polski, zapisz je do Polskich Szkół Internetowych Libratus. Nasi uczniowie formalnie zapisani są do szkoły w Polsce, w związku z czym dostają polską legitymację oraz – po zdaniu egzaminów – świadectwo państwowe. Otrzymują też dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują interaktywne materiały do nauki przedmiotów objętych polską podstawą programową. Uczniowie Libratusa mogą też uczestniczyć w zajęciach z nauczycielami.

• powroty.gov.pl, 2023. Młodzież na studiach, <https://powroty.gov.pl/mlodziez-na-studiach-10068? [dostęp 10.03.2023]
  • Study in Poland, 2022. Studenci zagraniczni w Polsce, <http://studyinpoland.pl/raport2022/> [dostęp 10.03.2023]
  • Fryc J., 2017, Ile kosztuje nauka za granicą, jaką uczelnię i kierunek studiów wybrać?, <https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/ile-kosztuja-studia-za-granica/mlsw8vf>  [dostęp 10.03.2023]