CO ZROBIĆ, GDY DZIECKO TĘSKNI ZA POLSKĄ?

Smutne dziecko siedzi i patrzy przez okno

CO ZROBIĆ, GDY DZIECKO TĘSKNI ZA POLSKĄ?

Życie poza ojczyzną to spore wyzwanie, ale i szansa na wiele nowych przygód. Dla rodziców ważne jest, aby ich pociechy po wyprowadzce poczuły się jak w domu. Kiedy dzieci dorastają w obcym kraju, czasem budzi się w nich chęć powrotu do Polski. W tym artykule dowiecie się, jak wspierać najmłodszych w zachowaniu polskiej tożsamości oraz jak zareagować, kiedy maluch wyraża pragnienie powrotu do swojej ojczyzny.

Dlaczego dziecko tęskni za Polską?

Dla naszych pociech życie za granicą stanowi niezwykłą lekcję otwartości na świat, ale w pewnym momencie może odczuć wewnętrzną potrzebę powrotu do Polski. W momencie wyjazdu z kraju pozostawia za sobą cały swój dotychczasowy świat: przyjaciół, miejsca, rutyny i przyzwyczajenia. Nowe otoczenie może być pełne fascynujących możliwości, ale równocześnie budzić uczucie utraty i niepewności. Zmiana kultury, zwyczajów, a także języka może stanowić wyzwanie, czasem prowadząc do zagubienia i w najgorszych przypadkach do izolacji od reszty.

Nawiązanie relacji z nowymi osobami w obcym kraju bywa trudniejsze, a tęsknota za tymi, których znał wcześniej, może być przytłaczająca. Często brakuje głębokiego zrozumienia i wspólnych wspomnień, które łączyły go z przyjaciółmi i rodziną z Polski.

Wsparcie dziecka

Jak pomóc dziecku, które tęskni za Polską? Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, o których musicie pamiętać:

• Stwórzcie otwartą przestrzeń do rozmowy, w której dziecko będzie mogło swobodnie powiedzieć, co czuje.
  • Nie bagatelizujcie jego potrzeb – wysłuchajcie i spróbujcie pomóc!
  • Utrzymujcie regularny kontakt z rodziną i przyjaciółmi w Polsce.
  • Przybliżcie dziecku ojczystą kulturę w nowym miejscu – organizujcie polskie święta i zwyczaje!
  • Poszukajcie polskich społeczności za granicą – dzięki kontaktowi z polskimi rówieśnikami dziecko z pewnością poczuje się bliżej kraju!

Wspólnie odkryjcie nowy kraj!

Nowy etap w życiu to wspaniała okazja do tworzenia wyjątkowych wspomnień. Choć dziecko może czasami tęsknić za tym, co mu było znane w Polsce, nowe miejsce oferuje niezliczone możliwości do odkrycia. Pomóż mu dostrzec piękno i różnorodność tego kraju poprzez wspólne wyjścia i wycieczki. To świetna szansa, by poznać nowe, zwyczaje, tradycje, czy smaki, które są odmienne od tych, które znało wcześniej.

Warto zrozumieć, że choć początkowo tęsknota za Polską może być silna, to stopniowo, dzięki fascynującym przygodom i poznawaniu nowych ludzi, dziecko może zacząć odczuwać więź z nowym miejscem.

Wspólnie odkrywajcie uroki nowego kraju, spotykajcie mieszkańców i uczestniczcie w lokalnych tradycjach. To nie tylko pomaga w aklimatyzacji, ale także rozwija w dziecku otwartość na świat i tolerancję. Stopniowo, mimo obecnej tęsknoty, nowe doświadczenia mogą stać się źródłem radości i dumy z przebywania w nowym kraju.

Zapewnij dziecku kontakt z językiem polskim i kulturą!

Poznajcie wyjątkowy projekt, który pozwoli Wam zachować kontakt z ojczyzną! Libratus oferuje bezpłatną polską edukację dla wszystkich dzieci mieszkających za granicą. Dziecko otrzymuje dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej, na której znajdzie interaktywne ćwiczenia z pełnej podstawy programowej, regularne spotkania z nauczycielami oraz materiały przybliżające mu polską kulturę i język. Ta forma nauki pozwoli mu na regularny kontakt z polską ojczyzną.

Libratus to nie tylko miejsce nauki, ale również społeczność Polonii za granicą. Dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło poznać polskich rówieśników, a Ty rodziców o podobnych zainteresowaniach. Społeczność Libratusa jest niezwykle przyjazna i otwarta, zawsze gotowa do pomocy i wsparcia!

Rekrutujemy na nowy rok szkolny! Zapisz swoją pociechę do nas, wypełniając formularz. Skontaktujemy się z Tobą i przekażemy wszystkie szczegóły. Przy zapisie otrzymasz również darmowy e- book z praktycznymi poradami dla rodzica dziecka dwujęzycznego!