FLAGA POLSKI – KIEDY POWSTAŁA I CO OZNACZAJĄ JEJ BARWY?

flaga polski

FLAGA POLSKI – KIEDY POWSTAŁA I CO OZNACZAJĄ JEJ BARWY?

Polskie rodziny mieszkające za granicą często stają przed wyzwaniem zachowania polskiej kultury i tradycji w swoich domach. Jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli narodowych jest flaga. Jaka jest historia polskiej flagi i co symbolizują jej barwy? Wyjaśniamy!

Jak wygląda flaga Polski?

Polska flaga to prostokątny płat tkaniny o proporcjach 5:8 umieszczony na maszcie. Składa się z dwóch poziomych, równoległych pasów tej samej szerokości w barwach narodowych Rzeczypospolitej Polskiej – biel na górze i czerwień na dole. Za flagę Polski uznaje się także wariant z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem RP.

Kiedy powstała flaga Polski?

Historia flagi Polski sięga… X wieku! Już wtedy polscy książęta używali chorągwi, które na początku miały różne barwy. Dopiero z czasem zaczęły one występować w kolorze czerwonym z umieszczonym wizerunkiem białego orła w koronie. Biel i czerwień jako barwy państwowe zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku. Jednak oficjalnie flaga została uznana za symbol państwowy dopiero w 1919 roku po I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości przez Polskę.

Barwy polskiej flagi i ich znaczenie

Polskie barwy narodowe to biel i czerwień. Jako symbole zaistniały już 3 maja 1792 roku, kiedy polskie patriotki przewiesiły sobie białe szarfy przez czerwone suknie, aby uczcić rocznicę Konstytucji 3 maja. Z kolei po wybuchu powstania listopadowego pojawiły się biało-czerwone kokardy wojskowe.

Jakie jest znaczenie kolorów flagi Polski?

• Biel – symbol dobra, czystości, pokory i szlachetności.
  • Czerwień – symbol miłości, odwagi i poświęcenie.

Kiedy wywiesza się flagę Polski?

Flagę Polski wywieszamy głównie w święta narodowe, takie jak Święto Narodowe Trzeciego Maja (3 maja) czy Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada). Wywieszamy ją także w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, czyli 2 maja (dokładnie wtedy świętujemy też Dzień Polonii i Polaków za Granicą). Flaga państwowa jest umieszczana na budynkach lub przed budynkami będącymi siedzibą urzędową, lub miejscem obrad. W święta narodowe Polacy wywieszają flagi również w oknach, przed domem lub na balkonach swojego mieszkania. Bez względu na to, w jakiej części świata mieszkasz, możesz w ten sposób pokazać, że pamiętasz o swojej ojczyźnie.

Jak dbać o polskie korzenie za granicą?

Wychowanie dzieci poza granicami Polski nie musi oznaczać rezygnacji z rodzimej kultury. Wręcz przeciwnie, może to być okazja do jeszcze głębszego jej poznania, co z pewnością wzbogaci życie Waszej rodziny. Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku bliski kontakt z Polską, zapisz je do Polskich Szkół Internetowych Libratus. W ten sposób zyska możliwość zdobywania polskiej edukacji z dowolnego miejsca na świecie.

Nauka w Libratusie odbywa się za pomocą platformy edukacyjnej, na której znajdują się treści zgodne z polską podstawą programową w postaci interaktywnych ćwiczeń, gier oraz materiałów audio i wideo. Dziecko może uczestniczyć też w zajęciach online z polskimi nauczycielami oraz spotkaniach integracyjnych z innymi uczniami. Dowiedz się więcej o nauce w Libratusie i zapewnij dziecku dostęp do polskiej edukacji!

• Co oznacza biel i czerwień na fladze państwowej?, <http://www.pspkowala.pl/?page_id=3758> [dostęp: 24.04.2024]
  • Flaga Polski, <https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski> [dostęp: 24.04.2024]