POLSKIE SYMBOLE NARODOWE, CZYLI FLAGA, GODŁO I HYMN

flaga polski

POLSKIE SYMBOLE NARODOWE, CZYLI FLAGA, GODŁO I HYMN

Każdy Polak – i ten duży, i ten mały – powinien znać polskie symbole narodowe. Są nimi godło (wizerunek orła białego), hymn (Mazurek Dąbrowskiego”) oraz flaga (barwy biało-czerwone). Co warto wiedzieć o tych symbolach? Jak o nie dbać? Podpowiadamy.

Jakie są symbole narodowe Polski?

Polskie symbole narodowe były kształtowane przez pokolenia. Wyrażały one miłość Polaków do ojczyzny, dążenie do jedności i niepodległości oraz dbałość o dobro kraju. Nasze symbole narodowe łączą Polaków zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Symbole narodowe Polski to:

• wizerunek orła białego,
  • biało-czerwone barwy,
  • Mazurek Dąbrowskiego”.

Narodowe symbole Polski określone są w Ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Są one pod szczególną ochroną prawa. Każdy obywatel Polski powinien otaczać je czcią i szacunkiem.

Godło Polski

Godłem Polski jest wizerunek orła białego ze złotą koroną, głową zwróconą w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, ze złotymi szponami i dziobem. Umieszczony jest on w czerwonym polu pionowej, prostokątnej tarczy z dolną krawędzią wydłużoną po środku. Dlaczego akurat orzeł jest polskim symbolem narodowym? Jest on uważany za króla ptaków. Symbolizuje potęgę i władzę, dlatego polscy władcy z dynastii Piastów umieszczali jego wizerunek m.in. na tarczach czy monetach. Polskie godło uznawane jest za najstarszy symbol narodowy. Umieszcza się je przede wszystkim w budynkach publicznych – w szkołach, sądach czy obiektach wojskowych.

Flaga Polski

Barwami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej są biel i czerwień, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach o tej samej szerokości. Ustalono je już w XVIII, wieku, czyli znacznie wcześniej niż powstała flaga Polski, ponieważ jej kolor i kształt uchwalono po odzyskaniu niepodległości w ustawie z 1 sierpnia 1919 roku. Polska flaga składa się z barw narodowych (biel na górze, czerwień na dole), ma proporcje 5:8 oraz jest umieszczona na maszcie. Jest ona wywieszana głównie podczas uroczystości państwowych i szkolnych oraz w czasie świąt narodowych (11 listopada, 3 maja). Znajduje się też na budynkach urzędów. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy 2 maja.

Hymn Polski

Hymn jest uroczystą pieśnią ważną dla danego narodu. Hymnem Polski jest Mazurek Dąbrowskiego. Pieśń ta została napisana przez Józefa Wybickiego w 1797 roku. Śpiewano ją podczas kampanii napoleońskiej oraz powstania styczniowego i listopadowego. Oficjalnym hymnem państwowym stała się jednak dopiero w 1927 roku.

Śpiewając hymn Polski, należy przestrzegać kilku zasad, które są wyrazem szacunku. Jedną z nich jest zachowanie powagi oraz odpowiedniej postawy podczas odśpiewywania hymnu. W przypadku publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu osoby obecne na wydarzeniu powinny stać na baczność. Mężczyźni ubrani cywilnie powinni zdjąć nakrycia głowy. Osoby w umundurowaniu oddają honory przez salutowanie, natomiast poczty sztandarowe – przez pochylenie sztandaru.

Poznaj symbole narodowe Polski!

Znajomość polskich symboli jest niezbędna w kształtowaniu tożsamości narodowej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci mieszkających za granicą, które nie mają zbyt częstego kontaktu z Polską. Jeżeli chcesz zadbać o polskie korzenie Twojego dziecka, pozwól mu poznać bliżej flagę, hymn czy godło. Historia polskich symboli narodowych i ich znaczenie mogą okazać się dla dziecka bardzo interesujące!

W budowaniu polskiej tożsamości dużą rolę odgrywa też częsty kontakt z językiem polskim. Zapisując dziecko do Polskich Szkół Internetowych Libratus, będzie mogło zdobywać polską edukację za darmo i z dowolnego miejsca na świecie. Nasi uczniowie są formalnie zapisani do szkoły w Polsce, jednak uczą się w domu. Otrzymują polską legitymację i po zdaniu egzaminów również świadectwo państwowe. Dzięki dostępowi do platformy edukacyjnej mogą zdobywać wiedzę z przedmiotów, których uczą się dzieci w polskich szkołach. Ułatwi to Twojemu dziecku odnalezienie się w polskim systemie edukacji, jeżeli zdecyduje się na powrót do ojczyzny.

• Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych
  • Niepodległa, Flaga, godło, hymn. Jak dbać o symbole narodowe?, <https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/flaga-godlo-hymn-jak-dbac-o-symbole-narodowe-bezplatne-plansze-do-pobrania/> [dostęp 17.01.2024]
  • Churska-Wołoszczak K., Wiejak P., Polskie symbole narodowe, <https://ipn.gov.pl/download/1/419841/Wystawapolskiesymbolenarodowe1-12S.pdf> [dostęp 17.01.2024]