JAK WYGLĄDA EDUKACJA W HOLANDII?

system edukacji w Holandii

JAK WYGLĄDA EDUKACJA W HOLANDII?

Mieszkasz w Holandii i zastanawiasz się, jak wygląda edukacja w tym kraju? Holenderski system szkolnictwa znacznie różni się od tego w Polsce. Jedną z różnic jest to, że dzieci idą wcześniej do szkoły. Dowiedz się więcej na temat tego, jak wygląda system edukacji w Holandii!

System edukacji w Holandii

Obowiązek szkolny w Holandii obejmuje dzieci od 5. do 16. roku życia i trwa 11 lat. Wielu rodziców decyduje się na posłanie dzieci do szkoły jeszcze wcześniej, co oznacza, że holenderscy uczniowie zasiadają w szkolnych ławkach nawet w wieku 4 lat!

Szkoły w Holandii kładą nacisk przede wszystkim na umiejętności praktyczne. Zazwyczaj przeciętni uczniowie potrafią m.in. odczytywać mapy i wykresy oraz korzystać ze źródeł. Są bardzo zdyscyplinowani i rzadko kiedy spóźniają się na lekcje. Podczas lekcji uczniowie korzystają z laptopów i tabletów. Zajęcia często są prowadzone w ciekawy sposób i z wykorzystaniem interaktywnych materiałów.

Szkoły stosują różne systemy ocen. Najczęściej korzystają ze skali od A do E, przy czym A jest oceną najwyższą, a E najniższą. Czasami oceny mają też formę słowną. Holenderscy uczniowie nie mają prac domowych. Nie muszą też zabierać ze sobą do domu podręczników i zeszytów szkolnych. Ponadto w Holandii dużą popularnością cieszy się edukacja domowa, czyli spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą.

System edukacji w Holandii – etapy

System szkolnictwa w Holandii obejmuje następujące etapy kształcenia:

• przedszkole
  • szkoła podstawowa
  • szkoły średnie
  • szkolnictwo wyższe

Przedszkole

Przedszkole w Holandii jest płatne. Mogą do niego uczęszczać dzieci od 2. do 4. roku życia. Ten etap pozwala na wyrównanie szans w rozwoju przed pójściem do szkoły podstawowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, których język niderlandzki jest drugim językiem.

Szkoła podstawowa

Szkoła podstawowa w Holandii trwa 8 lat. Idą do niej dzieci w wieku 5 lat albo rok wcześniej, gdzie uczą się w klasie przygotowawczej. Pierwsze lata są odpowiednikiem polskiej zerówki, z kolei w klasach 3-5 uczniowie uczą się pisać, czytać i liczyć. Edukacja w podstawówce kończy się testem Cito. Określa on zdolności uczniów oraz pozwala wyznaczyć, jaka szkoła średnia będzie dla nich odpowiednia.

Szkoła średnia

W Holandii istnieją 3 rodzaje szkół średnich:

• VWO
  • HAVO
  • VMBO

VMBO to przedzawodowe szkolnictwo średnie, w którym nauka trwa 4 lata. Uczniowie zdobywają w nich wiedzę ze sztuki i nauk ścisłych, historii i matematyki oraz języków. Zapewniają jednocześnie elementy szkolenia zawodowego, jak i akademickiego.

HAVO to poziom pośredni, który trwa 5 lat. Jego ukończenie pozwala na kontynuację nauki w wyższych szkołach zawodowych. Uczniowie mogą również ubiegać się o przeniesienie do VWO.

VWO to szkoła średnia ogólnokształcąca, która przygotowuje do studiów wyższych uniwersyteckich. Obejmuje ona 6 lat kształcenia. Pierwsze 3 lata to kształcenie ogólne, a kolejne – kierunkowe. Po 3 latach nauki uczniowie muszą wybrać jeden z profili: przyrodę i technikę, przyrodę i zdrowie, ekonomię i społeczeństwo lub kulturę i społeczeństwo. VWO dzieli się także na dwa rodzaje programów: atheneum i gymnasium.

Szkolnictwo wyższe

W Holandii uczniowie mogą kontynuować naukę w szkołach zawodowych (HBO) lub na uniwersytetach (WO). HBO trwa 4 lata i umożliwia uzyskanie tytułu zawodowego licencjata lub inżyniera. Po kolejnych 2 latach nauki student ma szansę otrzymać tytuł magistra. Z kolei studia na WO trwają od 4 do 6 lat. Umożliwiają zdobycie tytułu licencjata i magistra, a następnie można kontynuować naukę na studiach doktoranckich.

Polskie szkoły w Holandii

Rodziny mieszkające w Holandii często chcą zapewnić swoim dzieciom edukację w ojczystym języku. W tym kraju znajduje się wiele szkół polskich, w których zajęcia są płatne i odbywają się zwykle w weekendy. Dzieci mimo wszystko muszą jednak uczęszczać do szkoły w Holandii. Polskie szkoły to jedynie dodatkowa forma nauki, która zapewnia dziecku kontakt z polską kulturą i językiem.

Polska edukacja przez Internet

Dzieci mieszkające w Holandii mogą uczyć się w języku polskim nawet bez wychodzenia z domu! Jak to możliwe? Zapisując dziecko do Polskich Szkół Internetowych Libratus, otrzymasz dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się materiały z polskiej podstawy programowej. Dziecko będzie mogło uczyć się polskich przedmiotów, korzystając z interaktywnych ćwiczeń, kart pracy czy nagrań audio i wideo. Uczniowie Libratusa mogą też brać udział w zajęciach online z polskimi nauczycielami oraz spotkaniach integracyjnych z rówieśnikami.

Ucząc się w Libratusie, dziecko formalnie zapisane jest do szkoły w Polsce, jednak uczy się z dowolnego miejsca na ziemi. Otrzymuje polską legitymację, a po zdaniu egzaminów również świadectwo państwowe. Należy pamiętać, że jest to jedynie dodatkowa forma nauki, co oznacza, że mimo wszystko dziecko musi uczęszczać do szkoły w Holandii. Nauka za pośrednictwem platformy jest jednak o tyle wygodna, że uczeń może zdobywać wiedzę w dowolnym miejscu i czasie.

• System edukacji w Holandii, <https://elabedu.eu/pl/system-edukacji/system-edukacji-w-holandii/> [dostęp: 18.04.2024]
  • Jak wygląda system szkolnictwa w Holandii?, <https://policealna.gowork.pl/blog/system-szkolnictwa-w-holandii-szkola-nauka-domowa-etapy-edukacji/> [dostęp: 18.04.2024]