FERIE ZIMOWE 2024 W POLSCE I W INNYCH KRAJACH EUROPY – TERMINY FERII

ferie zimowe 2024

FERIE ZIMOWE 2024 W POLSCE I W INNYCH KRAJACH EUROPY – TERMINY FERII

Ferie zimowe to okres, w którym dzieci mają wolne od nauki. Jest to więc doskonała okazja, by uprawiać zimowe aktywności, zwiedzić ciekawe miejsca lub po prostu odpocząć. Kiedy są ferie zimowe w Polsce w 2024 roku, a kiedy w innych krajach europejskich? Podpowiadamy!

Kiedy ferie 2024? Terminy ferii w Polsce

W Polsce ferie zimowe trwają 2 tygodnie, a ich termin zależny jest od województwa, w którym znajduje się szkoła. Ferie zimowe w Polsce w roku szkolnym 2023/2024 odbywają się:

• 15 – 28 stycznia 2024 – woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie,
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024 – woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie,
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024 – woj. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie,
  • 12 – 25 lutego 2024 – woj. kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Ferie zimowe w innych krajach Europy

W krajach europejskich ferie zimowe wypadają w nieco innych terminach niż w Polsce. Każdy kraj ma bowiem własne zasady ustalania dni wolnych od szkoły. W niektórych państwach w ogóle nie ma dłuższej przerwy zimowej. Poniżej podajemy, kiedy wypadają ferie zimowe w kilku wybranych krajach Europy.

W Niemczech rozkład ferii szkolnych różni się w zależności od landu. W 2024 roku ferie zimowe w Niemczech wypadają następująco:

• Badenia-Wirtembergia – terminy ustalane są przez szkołę,
  • Bawaria – 12 – 16 lutego,
  • Berlin – 5 – 10 lutego,
  • Brandenburgia- 5 – 9 lutego,
  • Bremen – 1 – 2 lutego,
  • Hamburg – 2 lutego,
  • Meklemburgia – 5 – 16 lutego,
  • Dolna Saksonia – 1 – 2 lutego,
  • Saara – 12 – 16 lutego,
  • Saksonia – 12 – 23 lutego,
  • Saksonia-Anhalt – 5 – 10 lutego,
  • Turyngia – 12 – 16 lutego.

Jak wyglądają ferie zimowe w Wielkiej Brytanii? W Anglii i Walii przerwa semestralna w zimie w 2024 roku przypada na 19 – 26 lutego. Z kolei w Szkocji ferie zimowe wypadają 9 – 19 lutego.

Ferie zimowe we Francji mają różne terminy w zależności od strefy. W 2024 roku wypadają one:

• w strefie A (Besançon, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Dijon, Grenoble, Limoges, Lyon, Poitiers) – 17 lutego – 1 marca
  • w strefie B (Aix-Marseille, Amiens, Caen, Lille, Nancy-Metz, Nantes, Nice, Orléans-Tours, Reims, Rennes, Rouen, Strasbourg) – 24 lutego – 8 marca,
  • w strefie C (Créteil, Montpellier, Paris, Toulouse, Versailles) – 10 – 24 lutego.

W Austrii również terminy ferii zimowych zależą od regionów:

• Burgenland – 12 – 18 lutego,
  • Karyntia – 12 – 18 lutego,
  • Dolna Austria – 5 – 11 lutego,
  • Salzburg – 12 – 17 lutego,
  • Styria – 19 – 25 lutego,
  • Tyrol – 12 – 17 lutego,
  • Górna Austria – 19 – 25 lutego,
  • Wiedeń – 5 – 11 lutego,
  • Vorarlberg – 5 – 11 lutego.

W Holandii ferie zimowe trwają tydzień. W 2024 roku w Regionie północnym i centralnym ferie zimowe trwają od 17 do 25 lutego, natomiast w regionie południowym – 10 – 18 lutego

Z kolei ferie zimowe w Belgii nazywane są feriami karnawałowymi i w 2024 roku trwają od 26 lutego do 10 marca 2024 r.

Ferie zimowe 2024 – spędź je w Polsce!

Ferie zimowe w zależności od kraju zamieszkania mogę mieć różne terminy i trwać kilka dni bądź kilka tygodni. Każde państwo ma bowiem inny system edukacji, który często różni się od tego w Polsce. Jeżeli na co dzień mieszkacie za granicą i zastanawiacie się, jak spędzić ferie zimowe, doskonałym pomysłem jest przyjazd do Polski. To świetna okazja do tego, by odwiedzić swoich najbliższych i spędzić z nimi czas.

Jeżeli chcesz, by Twoje dziecko podczas wizyty w Polsce bez problemu porozumiewało się z bliskimi w języku ojczystym, zapisz je do Polskich Szkół Internetowych Libratus. Nasi uczniowie otrzymują bezpłatny dostęp do Internetowej Platformy Edukacyjnej, na której za pomocą interaktywnych ćwiczeń czy spotkań online z nauczycielami uczą się przedmiotów realizowanych w Polsce. Otrzymują też polską legitymację i po zdaniu egzaminów również świadectwo państwowe, co może być przydatne w sytuacji, gdy zdecydujecie się na powrót do ojczyzny.

• Ministerstwo Edukacji Domowej, 2023. Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2023/2024, <https://www.gov.pl/web/edukacja/terminy-ferii-zimowych-w-roku-szkolnym-20232024> [dostęp: 05.01.2024]