JAK WZMACNIAĆ MIŁOŚĆ DO POLSKI ZA GRANICĄ?

Uśmiechnięta dziewczynka z sercem

JAK WZMACNIAĆ MIŁOŚĆ DO POLSKI ZA GRANICĄ?

Wyjeżdżając z kraju rodzice małych Polaków bardzo często martwią się, że będzie im ciężko kultywować polskie tradycje. Powody opuszczenia ojczyzny są różne – lepsza oferta pracy, wyjazd do małżonka lub rodziny, która już wcześniej zdecydowała się na wyprowadzkę. Pomimo zmiany miejsca zamieszkania rodzice bardzo często pragną, aby ich dziecko nie zapomniało, skąd pochodzi, dlatego też chcą jak najbardziej wzmocnić w nim miłość do ojczyzny. Jak to zrobić?

Postaraj się umożliwić dziecku kontakt z rówieśnikami!

Przyjaźń z dziećmi, pochodzącymi z Polski, to jeden z najlepszych sposobów na wzmocnienie polskości w najmłodszych. Dzięki codziennemu kontaktowi z rówieśnikami, ojczyzna będzie kojarzyć się z zabawą. Dzieci będą mogły wymieniać się przemyśleniami na temat wakacji u babci, wspominać polskie potrawy, a także uczyć się nawzajem nowych słów, którymi aktualnie posługują się rodacy w ich wieku. Jeśli w swoim bliskim otoczeniu nie masz żadnych rodaków, których dzieci są w podobnym wieku, dołącz do internetowych grup, które zrzeszają Polonię za granicą!

Zapoznaj małego Polaka z polskimi bajkami i piosenkami!

Czy istnieje lepszy sposób na kultywowanie polskich tradycji i oswajanie dziecka z językiem niż połączenie nauki z zabawą? Jesteśmy zdania, że to jeden z lepszych sposobów na płynność komunikacji. Dzięki przyswajaniu języka w przyjaznej, rozrywkowej formie, dziecko będzie kojarzyć Polskę z czymś pozytywnym. W bajkach, przeznaczonych dla nieco starszych dzieci, pojawia się także wiele sformułowań, których mały uczeń nie znajdzie w książkach czy podręcznikach. Sprawi to, że dziecko będzie posługiwać się współczesnym językiem.

Mów w domu po polsku!

Wiemy, że czasem jest to wyzwaniem, jednak staraj się, aby w Twoim domu królował język ojczysty. Niech komunikacja z dzieckiem zawsze odbywa się po polsku. Może wymagać to wiele wysiłku i motywacji. Często dzieci doskonale rozumieją, co do nich mówisz, jednak decydują się odpowiadać na pytania w języku, obowiązującym w kraju, który zamieszkują. Staraj się dążyć do tego, by mały Polak chętnie prowadził rozmowy po polsku.

Opowiadaj historie, związane z Polską!

Zaznajamiaj dziecko z polskimi tradycjami na podstawie swoich doświadczeń! Opowiadaj mu historie z czasów dzieciństwa (Twojego, jego dziadków lub innych członków rodziny). Tego typu historie są bardzo ciekawe dla najmłodszych, a Ty możesz wpleść do nich informacje na temat polskich tradycji, potraw, czy innych elementów, charakterystycznych dla ojczyzny.

Odwiedzajcie ojczyznę!

Przyjazd do Polski zawsze jest wielkim wydarzeniem dla dzieci, które przez cały rok uczą się języka, obowiązującego na tym terenie. To moment, w którym w końcu mogą go wykorzystać w komunikacji z osobami spoza rodzinnego grona! Nieważne, czy odwiedzasz kraj każdego roku czy też ze względu na brak takiej możliwości dzieje się to rzadziej – istotne jest to, aby dziecko miało okazję poznać polską kulturę w świecie rzeczywistym.

Jesteśmy przekonani, że połączenie tych podpunktów sprawi, że Twoje dziecko znacznie usprawni swoje zdolności wypowiadania się w języku polskim. W nauce istotna jest nie tylko systematyczność, ale także nawiązanie więzi emocjonalnej z krajem!