Wiele rodzin wyjeżdżających za granicę z dziećmi chce, by miały one kontakt z polską kulturą, tradycją i językiem. Rodzice dbają, by dzieci potrafiły komunikować się z rodziną i przyjaciółmi w Polsce. Zależy im na dobrej relacji wnuków z dziadkami. Wiedzą, że język to tożsamość narodowa i mocny fundament na przyszłość. Coraz więcej rodziców idzie o krok dalej – nie tylko ważna jest dla nich nauka polskiego, ale również polska edukacja.
Nauka języka polskiego dla dzieci za granicą
Nauka języka polskiego za granicą to często duże wyzwanie dla rodziców. Dzieci idąc do szkoły, zwykle preferują używanie języka lokalnego, który ich otacza w codziennym życiu i jest dla nich bardziej naturalny. Jeżeli rodzicom zależy na tym, by ich dziecko było dwujęzyczne, ważne jest wprowadzanie języka polskiego do codzienności już od najmłodszych lat.
Jak nauczyć dziecko polskiego za granicą? Pierwszym i najbardziej oczywistym sposobem jest mówienie do dziecka w domu po polsku. Dzięki temu nauka języka polskiego będzie przebiegała w najbardziej naturalnym rytmie. Istnieje wiele różnych metod wprowadzania dwujęzyczności, np. metoda Time & Place, w której określa się konkretne miejsce i czas, kiedy rodzina rozmawia po polsku.
Korzystanie z polskich książeczek, filmów, bajek, piosenek czy gier edukacyjnych – to kolejne sposoby na naukę języka, a dodatkowo łączą w sobie element zabawy, dzięki czemu przyswajanie nowych słówek staje się łatwe i przyjemne. Starsze dziecko możesz zapisać na kurs językowy lub zorganizować korepetycje z lektorem.
Kolejnym rozwiązaniem jest poszukanie dziecku rówieśników, którzy mówią po polsku. Dobrym tropem będą wszelkie ośrodki skupiające społeczność Polonii w danym kraju. Mogą to być także kontakty z kolegami i koleżankami w kraju, choćby przez telefon czy za pomocą różnego rodzaju komunikatorów. Codzienny kontakt z językiem na różnych płaszczyznach gwarantuje edukacyjny sukces!
Polski dla dzieci za granicą w polskiej szkole
By zapewnić swoim dzieciom dobry start, możliwość powrotu do Polski i kontynuowania nauki w polskim systemie edukacji wielu rodziców rozważa edukowanie swoich dzieci w dwóch systemach oświatowych. Pierwszy z nich to ten, jaki został nałożony na ucznia przez państwo, do którego dziecko się przeprowadziło. Natomiast drugi to polska szkoła realizująca program zgodnie z polską podstawą programową. Takie placówki umożliwiają naukę przedmiotów takich jak język polski, historia czy geografia. Dzięki temu dziecko jest blisko swojej rodzimej kultury!
Polska szkoła - którą opcję wybrać?
Kiedy zapadła już decyzja o podjęciu nauki w polskiej szkole, rodzi się pytanie, jaką placówkę wybrać i czym w tym wyborze się kierować. Z jakich opcji możemy skorzystać? Są to polskie szkoły zlokalizowane przy parafiach kościelnych czy ambasadach oraz tzw. szkoły sobotnie, w których dziecko może uczyć się w weekendy. Minusem takiego rozwiązania jest często odległość. Polskie szkoły bywają oddalone o wiele kilometrów od miejsca zamieszkania dziecka, co wiąże się to ze skomplikowaną logistyką i dostosowaniem całej rodziny do trybu nauki dziecka.
Nauka w dwóch systemach edukacyjnych, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, realizacja pasji dziecka – to wszystko może być trudne do pogodzenia. Jak praktykować język polski, poznawać polską kulturę, realizować podstawę programową w polskim systemie, jednocześnie codziennie uczęszczając do szkoły stacjonarnej?
Z pomocą przychodzą Polskie Szkoły Internetowe Libratus, w której nauka odbywa się online. Dzięki temu mali Polacy mają możliwość zdobywania polskiej edukacji z dowolnego miejsca na świecie!
Jak wygląda nauka w Libratusie?
W Libratusie dziecko uczy się w dowolnym czasie i miejscu, korzystając z bogato wyposażonej platformy edukacyjnej. Cała podstawa programowa zawarta jest w jednym miejscu. Materiały dostępne na urządzeniu są angażujące i ciekawe.
Gry edukacyjne, filmy, interaktywne zadania – to wszystko sprawia, że nauka jest przyjemnym obowiązkiem. Dzięki Libratusowi dziecko na co dzień ma kontakt z językiem polskim. W rozwijaniu znajomości polskiego dodatkowo pomagają zajęcia online z polskimi nauczycielami i zajęcia integracyjne z rówieśnikami.
Nauka w Libratusie jest bezpłatna. Nasi uczniowie są formalnie zapisani do szkoły w Polsce, ale uczą się w domu. Otrzymują polską legitymację, a po zdaniu egzaminów również świadectwo państwowe – dokładnie takie jak uczniowie w Polsce!